מדברי תלמידים ומורים

כל החומר המצוי בדף זה נרשם על ידי התלמידים או המורים במסגרת פרויקט ויקיפדיה שהתקיים בשנת תשע"ו בספרית מבואות הנגב

 

המוסד החינוכי מבואות הנגב הוקם בשנת 1963.

בתחילת הדרך למדו במוסד נערי שובל ובית קמה ובסוף שנות ה 60 הצטרפו נערי להב ודביר למוסד. בסוף שנות ה -60 עד שנות ה 80 התנהל המוסד ללא שינויים והחלה להתפתח מסורת מוסדית: שבוע שחל"צ, פורים גרנדיאוזי ועוד.

משנות השמונים ובעיקר משנות התשעים החלו להגיע תלמידים מישובים נוספים.

ספריית מבואות הנגב

במבואות הנגב פועלת ספרייה כבר שנים רבות:

בתחילת דרכה, בשנת 1972, הייתה הספרייה בנויה משלושה חדרים קטנים- חדר עיון חדר כניסה וחדר ספרים. בקיץ 2014 עברה הספריה למבנה החדש שלה, בה היא נמצאת היום.

בספרייה ישנם ספרי קריאה רבים, בחדר העיון יש ספרי עיון וספרי לימוד המסייעים לתלמידים בעבודות ובעבודות גמר.

בנוסף ישנם בספרייה מחשבים, ודרכם התלמידים יכולים להדפיס עבודות ומשימות.

הספרייה בנויה באופן נעים לעין, עם קישוטים רבים, ופינות ישיבה רבות בהן ניתן לשבת ולקרוא.

בית הספר מבואות הנגב בקיבוץ שובל – מצב האלימות ותחושת התלמידים

על פי סקר שמצאתי באתר ניכר כי בבית הספר מבואות הנגב ישנה תחושה רבה של ביטחון, כבוד והנאה. מיעוט הילדים שנענו לסקר וחשים תחושה של החרמה, דיכאון, איום או אלימות שואף ל-1% בלבד! בנוסף, כ-91% הילדים שנשאלו טענו כי טוב להם בבית הספר. אחוז התלמידים שטענו כי הם מרגישים תחושה של כבוד מהמורים כלפי צורכיהם ומחשבותיהם של התלמידים גבוה אף הוא. לסיכום, בית הספר מבואות הנגב נראה כבית ספר מזמין ומהנה וניכר כי כך חשים רוב התלמידים והמורים שבו.

תוצר הבנה

תוצר הבנה הוא כינוס מידע על החומר שנלמד בשיעורים האחרונים בכיתות.   תוצרי הבנה אמורים לגרום לתלמידים הבנה טובה ועמוקה יותר של החומר.  תוצרי הבנה יכולים להיות בכל נושא, הומניסטיקה, ערבית, מדעים וסביבה, אנגלית, ועוד. במבואות הנגב תוצרי הבנה הם חלק מהשגרה . תוצרי ההבנה מקלים כי בגללם אין הרבה  שיעורי בית.

ביצועי הבנה במבואות הנגב

בבית הספר "מבואות הנגב" במקצועות מסוימים ישנן עבודות מסכמות אשר נערכות בסיום הלמידה של נושא כלשהו או של הרבה נושאים. עבודות אלו נערכות במקום מבחן והן מסכמות את הנושא שנלמד לעתים בצורה של עבודה כתובה ולעתים בצורה של עבודה יצירתית ומעשית. מטרתן של עבודות אלו הן כמו במבחן, לבדוק את רמת ההבנה של התלמידים באותו הנושא אך בדרך אחרת, לרוב מעשית יותר. 

פרויקט "רוקחים עולם"

תלמידי שכבות ח' ו-ט'  שהיו שותפים לתכנית "רוקחים העולם" במסגרת תעשידע בשיתוף מפעל "קמדע". במסגרת התוכנית יהיו 10-14 מפגשים. קבוצת התלמידים המשתתפים ילמדו להפעיל: חשיבה המצאתית יצירתית, ביקורתית ומערכתית.
 התלמידים ילמדו אודות תהליך פיתוח תרופה וסוגי תרופות. לבסוף אחרי שיכינו רעיון לתרופה במפגש אחרון כל הרעיונות יוצגו לפני האנשים של תעשידע ובנוסף יבקרו התלמידים של הפרויקט במפעל "קמדע" ויצפו בתהליך הכנת התרופות.

רוקחים עולם

רוקחים עולם הוא פרויקט בשיתוף חברת קמדע בו בוחרים ילדים מצטיינים במקצוע מו"ס  (מדעים וסביבה ) והם לומדים על כל תהליך יצור ושיווק תרופות ואז חוקרים על מחלה ביולוגית כל שהיא ומנסים להמציאה לה תרופה. הפגישה מתרחשת פעם בשבוע אחרי יום הלימודים עד שעה שלוש ועשרים. הפגישות מעניינות והילדים לומדים על תרופות שמיוצרות בקמע ונפגשים עם חוקרים שהם אנשים שעובדים בקמדע שבאים לענות על שאלות ולהעביר הרצאות על קמדע . במהלך הפרויקט הקבוצה יוצאת לסיור במפעל קמדע שבו הם רואים את כל תהליך ייצור התרופות פוגשים אנשים שעובדים שם שמסבירים על התהליכים כמו הפרדת החלבונים מהדם, מה עושים בחדרים הסטריליים ועוד.

בסוף הפרויקט כל קבוצה מסיימת עם תרופה שהם עבדו עליה והמציאו אותה וחקרו עליה.

רוקחים עולם

במבואות הנגב פועל קורס רוקחים עולם.  בקורס אנו לומדים תהליך היצור של התרופה, וממציאים רעיונות לתרופות. אנו מתנסים בפיתוח מוצר בשיווק ובהפצה. במהלך השיעורים אנו עושים ניסויים וחוקרים על תרופות. מדריכי הקורס הם אנשים בעלי ידע בנושא. הקורס בחסות מפעל התרופות השכן אלינו קמהדע ובמהלך השנה נסייר במפעל. הקורס פותח לנו דלת לעולם התעשייה והכימיה.

מחשבים בבית הספר

בבית הספר "מבואות הנגב" התלמידים לומדים באמצעות מחשבים.

המחשבים עוזרים בכך שאנחנו התלמידים לא מבזבזים דפים אלא כותבים במחשב וכך חוסכים בדפים. באמצעות המחשבים אנו לומדים דרך ה'מודל' (סביבת למידה) בה כל קבצי הלמידה נמצאים ונעזרים המון באינטרנט.

המחשבים הם גורם מאוד חשוב ללמידה במבואות הנגב, בכל אחד מהשיעורים נצרך מחשב.

את המחשב מקבלים לאחר כבערך חודש מהתחלת השנה הראשונה עם שני מטענים ועכבר.

בבית הספר "מבואות הנגב" התלמידים לומדים בעזרת המחשבים.

בלמידה עם מחשבים יש המון יתרונות, כגון:

תלמידים שמתקשים לכתוב יש להם את האופציה להקליד שזה לא מעייף. בנוסף לכך למורים יותר פשוט לבדוק את העבודות באופן מסודר ונקי יותר מאשר כתב ידם של התלמידים.

ישנו העניין של חיסכון בכסף להורים על קניית מחברות, ספרים וכלי כתיבה … לתלמידים הלומדים בבית הספר, נוסף על כך ישנו העניין של איכות הסביבה מכיוון שבבית הספר אין שימוש במחברות, ספרים (נייר), פחות עצים נכרתים בכדי לייצר נייר.

פורים במבואות הנגב

בבית ספר מבואות הנגב מתקיים אירוע שנתי החל בחג פורים.

בכל שנה, ילדי כתה י'א מארגנים את האירוע הגרנדיוזי: פעילויות והופעה.

המשתתפים בארגון, מבוקשים לבחור נושא המייחד את המסיבה, לדוגמא, כמה נושאים מהשנים הקודמות: לאס וגאס, מצולות, מהסרטים, חלל, תאילנד וכו'..

הנושא נחשב "כתעלומה" עד שנחשף לעיני בית הספר כשבוע לפני החג.

בכדי להתכונן, חלה מכירה. זמן מה לפני החג על מנת גיוס כספים למימון החג. המכירה מפורסמת מאוד בקרב תלמידי בית הספר. נוהגים למכור בה מאכלים למיניהם, בנוסף לחולצות וקפוצ'ונים בעלי סלוגנים המייחדים אותם.

הפורים במבואות נחשב כמהנה ושמח מאוד, בערב החג כולם נפגשים יחד בתחפושות משתתפים בפעילויות וצופים בהופעה.

רדיו מבואות – שיחה עם כפיר וולדמן

תחנת הרדיו מבואות הנגב(2012) היא תחנה חינוכית שבה משדרים תלמידים של מגמת התקשורת מכיתות י עד יב בבית הספר מבואות הנגב. תחנה זו נועדה על מנת לאפשר לתלמידים חוויה יחודית של שידורים חיים אותם הם עורכים ומגישים. בכל שנה יש כ15 תלמידים משלושת הכיתות שלומדים את מקצועות התקשורת השונים [עיתונות, כתיבה, צילום, קריינות ועוד. ] התכנים שמשודרים בתחנה מיועדים לגילאי הנוער בעיקר ומכילים בעיקר מוסיקה, ספורט ומעט פוליטיקה. התחנה הינה תחנה חינוכית. 

השידורים נקלטים באיזור התחנה ועד באר שבע.

התחנה כפופה לקול ישראל, חלק מבוגריה הגישו מועמדות לגל"צ.

אלופי המדינה 
קבוצת כדור עף, כיתות ז’-ח’ של בית ספר מבואות הנגב השייך למועצה אזורית בני שמעון הם אלופי המדינה 
תמיר בן עזרא המאמן מספר: "ממה שהתרשמנו ביום השני של האליפות הארצית, שמעיין שחר, קבוצה ברמה שלנו ואפילו עם נקודות חוזק דומות, שני שחקני אמצע טובים ומנחית טוב." 
כיצד התכוננתם למשחק? 
"שלוש שעות אימון כל יום. כמו כן ערכנו מחנה אימונים בשבת שהתקיים באולם הספורט של קיבוץ שובל. מחנה האימונים נערך בשיתוף בית ספר נופי הבשור, של תלמידי כיתה ט’ שאף הם עלו לגמר הארצי". 
כדורעף במבואות הנגב

בבית ספר מבואות הנגב ישנם נבחרות כדורעף. הנבחרות מיועדות לבנים ובנות מכיתה ז' עד יב'. הנבחרות מתאמנות אחר הצהריים באולם הספורט של מבואות הנגב. המאמנים של הנבחרות הם תומר שמואלי ותמיר בן עזרא. הנבחרות מחולקות לבנים ובנות ולפי שכבות.
ז-ח, ט, י'-יב'.
המהלך השנה הנבחרות משחקות בטורניר כדורעף ונוסעות למשחקים.
במהלך השנה ישנו אירוע בשם כדורעף חופים ושם כל ילדי הכדורעף נוסעים לחוף הים ישנים שם ומתחרים בטורניר ארצי של הכדורעף. כאשר הילדים לא מתחרים יש ברשותם פארק מים וקיוסק לקניית ממתקים. הילדים לנים באכסניה וחוזרים לאחר 3 ימים הביתה.

ישנם כמה נבחרות של בית הספר. אחת מתוכן היא נבחרת הכדורעף. נבחרת הכדורעף מתחילה מגילאים ז, ח ויכולה להמשך עד כיתה יב. בתוך נבחרת הכדורעף ישנם כמה נבחרות: נבחרת בנים, נבחרת בנות ובתוך נבחרות אלו יש נבחרות קטנות המוחלקות על פי גילאים. למאמן של כל נבחרת הבנות קוראים תומר שמואלי ולמאמן של נבחרת הבנים קוראים תמיר בן עזרא. אנחנו מתאמנים כמעט כל יום אחרי שעות הלימודים באולם הספורט. בנוסף, יש לנו תחרויות נגד קבוצות אחרות.

במבואות הנגב תחום הספורט מאוד מפותח, המורים לספורט טובים מאוד ויש גם קבוצת כדרעף 

לבנים ולבנות. בנוסף לכך יש את ענין הליגות. כדורגל, כדורסל ועכשיו גם תחום חדש שזה מחניים 

לבנות.משחקים מול כיתות שיוצאות בהגרלה, וחלק מהכיתות עולים לרבע גמר, חצי גמר וגמר. 

ההגרלה נעשת על ידי מורי הספורט, וההגרלה מחולקת לשכבות, חטיבת הביניים (ז',ח',ט'), ותיכון 

(י',יא',יב').

ההרכבים המוזיקליים

ההרכבים המוזיקליים הם מעין חוג בבית הספר מבואות הנגב. כדי להצטרף להרכבים צריך לעבור אודישן. מי שאחראי על ההרכבים המוזיקליים הוא  רועי מיליגר, לכל אחד מההרכבים יש מנהל מוזיקלי (המנהלים המוזיקליים הם אילן שכטמן ועמוס שטראוס). כל הרכב נפגש לחזרה בת שעה וחצי פעם בשבוע בחדר החזרות שמתחת לאולם הספורט במבואות הנגב. ההרכבים מופיעים בכל מיני אירועים וטקסים בבית הספר, בערב הצדעה פעם בשנה ובחלק מהקיבוצים מהמועצה האזורית בני שמעון בתחילת החופש הגדול.

המרכז החברתי פועל לכלל בני הנוער בגילאי ז' עד י"ב במועצה אזורית בני שמעון ותלמידי מבואות הנגב. המרכז ממוקם בתוך בית הספר וכחלק ממנו- תוך התאמה בזמני הפעילות, חלק מפעילויות בית ספריות- טיולים שנתיים, חינוך חברתי בית ספרי, ליווי מקצועי ע"י יועצות בית הספר ועוד. במרכז ישנם שישה מדריכים לפי קבוצות גיל והוא מלווה על ידי רכזת הדרכה מועצתית.

הרעיון המרכזי שעומד בבסיסו של המרכז החברתי הוא "אוטונומיה מודרכת"- הנערים והנערות מנהלים את אורח החיים במרכז ומקבלים החלטות עקרוניות וחשובות לגבי המקום ולגבי עצמם. הצוות החינוכי במרכז מפקח, מציב את הכללים ומוסכמות המקום ומלווה את הנערים. הנערים במרכז מחולקים לוועדות שונות: ועדת מועדון, ספורט, צופית, חלות, עלון, תרבות ועוד. את הוועדות מרכזים נערים משכבת י"א. הועדות נפגשות לפגישות תכנון והכנה לקראת פעילויות שבאחריותן.

במהלך השנה המרכז פועל בימי ראשון, שני ורביעי ואחת לשבועיים בימי שישי בערב. בימי ראשון מועברת פעילות שכבתית על ידי מדריך הקבוצה ובימי שני ורביעי מועברת פעילות של הוועדות השונות. ביום שישי מתקיים ערב של ועדת תרבות ולאחריו מתקיים דיסקו. כמו כן, כל שכבת גיל אחראית על ערבי שיא ע"פ רצף לוח השנה והחגים.

מטרות המרכז

  • יצירת מוקד עניין משמעותי עבור הנוער, המאפשר מפגש חברתי, יזמות, שייכות ובטחון עצמי.
  • פיתוח כישורים אישיים וקבוצתיים בקרב בני הנוער.
  • חינוך בני הנוער לאחריות, מנהיגות, מעורבות חברתית ועשייה בקהילה.
  • יצירת חיבור עם קבוצת השווים.
  • חיזוק הקשרים של בני הנוער במועצה.
  • חינוך לניהול עצמי (אוטונומיה מודרכת).
  • הגברת מעורבות בני הנוער בפעילות המועצה.

 

לו"ז

יום ראשון: 18:00- 20:00

יום שני: 20:00- 21:45 (17:30 וועדות מגיעות להכנת פעילות)

יום רביעי: 18:00 -20:00 (החל מסיום הלימודים ועד לפעילות המרכז פתוח להכנות לפעילות)

יום שישי (אחת לשבועיים)- 21:00 -01:00 (החל משעה 11:00 עבודה על תפאורה וערב תרבות)

בנוסף, במהלך השנה יערכו לכל קבוצה כשני סמינרים קבוצתיים עם לינה (תאריכים ייקבעו בהמשך).

 

תאריכים חשובים:

ערב חנוכה (מהובלת שכבה ט')

סילבסטר (בהובלת שכבה י')

סמינר "אכפת לי": סמינר שעוסק בנושא ע"פ בחירת הנהגת מרכז וצוות ההדרכה. נושאים לדוגמא שעסקנו עד כה: "יציאה מהקופסא", "עבר הווה עתיד במרכז החברתי"

ערב פסח (בהובלת שכבה ח')-

שבוע השחל"צ-"שבוע חילוץ עצמות" (בהובלת שכבה י"ב)-  שבוע השיא במרכז החברתי הכולל פעילויות ספורט, תרבות, לינה במרכז ועוד.

ערב שבועות (בהובלת שכבה ט')

קרנבל הגמל (בהובלת שכבה י')-  אירוע הסיום של המרכז החברתי ופרידה משכבת י"ב.

 

בית מדרש בית ספרי
בית מדרש פרי יוזמתם של אדוה שכטמן ועידו גידלי. לאחר תכנית פיילוט מוצלחת בשנה שעברה (תשע"ה).
הוחלט השנה לקיים מפגש קבוע של בית המדרש בנושא "צדק חברתי". אחת לחודש מתכנסים 15 תלמידי שכבה י' בסוף יום לימודים ולומדים יחד סוגיות בנושא צדק חברתי דרך המקורות היהודיים. הלימוד מתקיים באווירה בית מדרשית בלתי פורמלית ומטרתו להציף סוגיות עתיקות יומין אך אקטואליות, תוך שאיבת השראה מין המקורות ובחינה של הדומה והשונה בין אז והיום.

פרויקט זורעים נתינה

בפרויקט משתתפים כ- 20 תלמידים נבחרים משכבה ח' שבמהלכו הם לומדים את ערכי התרומה והנתינה דרך עבודה בגן הירק בבית הספר.
במפגשים התלמידים מקבלים כלים וצוברים ידע בוטני- כיצד לשתול, לזרוע לגדל ירקות ולתחזק גינת ירק.
במהלך השנה התלמידים עובדים באופן עקבי אחת לשבוע בגן הירק ובסופו של תהליך הם קוטפים את התוצרת החקלאית שגידלו , מסדרים בארגזים ותורמים  לנזקקים ולרעבים.
הפרויקט מזמן לפחות יציאה אחת מביה"ס לטובת "מפגש עם קו העוני" באמצעות עזרה באריזות מזון בעמותה לנזקקים, קטיף תוצרת במקומות אחרים או סיור בבית תמחוי .הפרויקט מאפשר לתלמידים ללמוד לעומק מהו עוני ולחוות תהליך מתמשך של התנדבות לטובת מטרה חשובה- תרומת מזון לרעבים.
הפרויקט מחייב את התלמידים להירתמות, עקביות , עבודה פיזית קשה ובכך מאפשר לתלמיד לעבור תהליך משמעותי של העצמה אישית- פיתוח היכולת להיות שותף, להשפיע ו"לעשות משהו בשביל מישהו" שהוא בעל ערך.
את הפרויקט מדריכים שני נערים בשנת שירות בליווי ובהדרכת בועז ועידית.

פרויקט בית גלעד

פרויקט "בית גלעד" הינו פרויקט דגל בשכבת ט'.
במסגרת הפרויקט נפגשים כמדי שנה, תלמידים נבחרים מכל כיתה עם קשישים מ"בית גלעד"- מרכז יום לוותיקים מקיבוצי המועצה האזורית בני שמעון.
הבית מכיל מרכז תעסוקה: בית מלאכה לעבודות יד והוא מיועד לוותיקים עצמאיים המעוניינים בעבודה במלאכות שונות ובמסגרת חברתית חמה.
במסגרת המפגשים {בין 6-8 במשך השנה} התלמידים נחשפים למאפייני "הגיל השלישי", יוצרים קשר ותקשורת עם המבוגר ומקיימים פעילויות משותפות ומגוונות במהלך השנה ובייחוד לקראת החגים.
המבוגרים נרגשים ומצפים למפגשים עם הנוער הצעיר ובכך מזמן הפרויקט  מעורבות חברתית – קהילתית והעשרת הידע דרך הלמידה המשותפת עם הקשישים .
את הפרויקט מלווה מחנכת אחראית בשכבה בשיתוף מדריך השכבה מהמרכז החברתי. בשנה שעברה חגג הפרויקט "עשור" ואנו תקווה לעוד שנים רבות של עשייה משותפת.

רדיו מבואות הנגב 106fm

תחנת רדיו מבואות הנגב הוקמה בשנת 2012 ביוזמתו של מנהל בית הספר דאז עדו ארגמן. את ההקמה ניהל מראשיתה כפיר ולדמן.
התחנה הוקמה לטובת התלמידים ממגמת התקשורת בבית-הספר מבואות הנגב, מקצוע הרחבה אשר חלקו המעשי הוא התמחות בעיתונות רדיו. מורי המגמה הם גל בלוק וכפיר ולדמן. תכנית הלימודים היא של מפמ״ר תקשורת וקולנוע דורית באלין.
לרדיו מבואות הנגב ניתן להאזין בתדר 106fm ממנו משדרים בתי ספר נוספים בדרום, בהתאם ללוח שידורים שנקבע מראש.
תלמידי המגמה משדרים שידורים חיים של מוסיקה, מגזינים וספיישלים וכאשר אין שידורים התחנה משמשת את התלמידים לצרכי עבודה עיתונאית על פרויקט הבגרות ברדיו – שעת שידור ערוכה על נושא שנבחר מראש. במסגרת דרישות המגמה על כל תלמיד לבחור נושא ולהעמיק בו. התוצר הסופי הוא שעת שידור ערוכה המכילה כתבות רדיופוניות, ראיונות, קטעי מידע מוסיקה ועוד.
מבנה התחנה
אולפן א׳ – אולפן ראשי המשדר באמצעות תוכנות אוטומציה לשידור רדיו וקונסולת שידור של חברת D&R ההולנדית.
אולפן ב׳ – משמש כגיבוי לאולפן הראשי ובעבודה השוטפת משמש כחדר עריכה.
כיתת לימוד – כיתה ובה מחשבי עריכה. הכיתה מחובר עם חיווט מיוחד לאולפנים כך שניתן לתרגל ולהאזין לתרגולים בזמן השידורים.
פרוייקט הרדיו החינוכי של קול ישראל
אולפן הרדיו הוקם כחלק מפרוייקט הרדיו החינוכי של קול ישראל לו שותפים: משרד התקשורת, משרד החינוך, ותחנת ״קול ישראל״. התדר 106fm ניצן בחסות של קול ישראל, ואת הקמת האולפן והתחזוקה מממנת המועצה האזורית בני-שמעון.

אתר האינטרנט של התחנה:
https://sites.google.com/site/radiomevoot/

דף הפייסבוק של התחנה:
https://www.facebook.com/radiomevoot

פרטי התחנה:
סוג: רדיו חינוכי

שפה: עברית

מדינה: ישראל

אזור: הנגב הצפוני, באר-שבע, מ.א בני-שמעון

קליטה: 106fm

יזמים צעירים- 
פרויקט בו קבוצה של תלמידים משכבה ט' עוברים תהליך שנתי, במהלכו
הם הוגים, מייצרים ומשווקים מוצר פרי תכנונם. התהליך מלווה על ידי מורה מבית הספר ומונחה על ידי סטודנטים למנהל מאוניברסיטת בן-גוריון. התלמידים נחשפים במהלך התהליך לעקרונות השיווק, הפיתוח, המחקר ועוד. במהלך השנה מתקיימים מספר ימי שיא בהם לומדים התלמידים על נושא היזמות מפי מומחי אקדמיה ושטח. בפרויקט משתתפים כיום 26 תלמידים משכבה ט', הקבוצה הגדולה ביותר במרחב הנגב.